Skip to main content

Czym jest GGP

Poznaj Generations and Gender Programme – badania, które zmieniają perspektywę!

Kim jesteśmy?


Generations and Gender Programme (GGP) jest międzynarodową infrastrukturą badawczą w obszarze nauk społecznych. Jej celem jest dostarczanie wysokiej jakości, międzynarodowo porównywalnych danych indywidualnych o przebiegu życia jednostek, które pozwalają zrozumieć przemiany demograficzne, odwołując się do ich głównych komponentów:

  • rodzin (family),
  • społecznych ról kobiet i mężczyzn (gender),
  • relacji międzypokoleniowych (generations).

Głównym elementem programu GGP jest panelowe badanie ankietowe Generations and Gender Survey (GGS). W Polsce to badanie znane jest pod nazwą „Generacje i Rodziny” i obejmuje trzy fale realizowane co trzy lata na dużej reprezentatywnej próbie. Bazę danych indywidualnych GGS uzupełnia GGP Contextual Database, która zawiera informacje o kontekście ekonomicznym, społecznym i instytucjonalnym w różnych krajach. Program badań GGP został zainicjowany w 2000 roku przez Komórkę Ludnościową Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (UNECE Population Unit) w celu pogłębiania wiedzy o przemianach demograficznych i odpowiedniego reformowania polityki społecznej w krajach zrzeszonych. Od 2009 roku koordynacją programu GGP zajmuje się Holenderski Interdyscyplinarny Instytut Demograficzny - NIDI (Nederlands Interdisciplinair Demografisch Instituut).

Konsolidacja działań GGP przyczyniła się do umocnienia jego pozycji w międzynarodowym środowisku naukowym i zdobyciu w 2016 roku uznania prestiżowej organizacji European Strategy Forum on Research Infrastructures (ESFRI). To pozwoliło na włączenie GGP do ESFRI w 2020 roku i dalszy rozwój, tak aby dążyć do uzyskania w 2027 roku status ERIC (European Research Infrastructure Consortium).

W pierwszej edycji badań GGS, trwającej do 2015 roku, uczestniczyło 19 krajów, głównie europejskich. W drugiej edycji, rozpoczętej w 2020 roku, dołączyły także kraje spoza Europy. Pozyskiwane informacje stanowią unikatowe źródło wiedzy o tym, jak zmienia się życie rodzinne w różnych krajach świata. Polska uczestniczyła w pierwszej edycji GGS, realizując dwie fale badania ankietowego (2011, 2014). Udział w drugiej edycji badań GGS umożliwia projekt „GGP-PL: Generacje i Rodziny”, którego celem jest realizacja badań w latach 2024-2028. Jego finansowanie zapewnia program „Wsparcie udziału polskich zespołów naukowych w międzynarodowych projektach infrastruktury badawczej” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W ramach trwającego obecnie projektu przewidziane są również działania mające na celu zwiększenie wykorzystania danych tego programu w naszym kraju. Dzięki temu umożliwiamy utrzymanie Polski w głównym nurcie międzynarodowych badań społecznych, a w dodatkowych celach projektu zawarliśmy m.in. zwiększanie kompetencji polskiego środowiska naukowego w zakresie wykorzystania gromadzonych danych panelowych oraz promowanie ich wykorzystania wśród interesariuszy pozaakademickich.

Więcej informacji


Pod poniższym linkiem znajduje się publikacja Pań Profesor Ireny E. Kotowskiej i Janiny Jóźwiak pt.: "Panelowe badanie przemian relacji między pokoleniami, w rodzinie oraz między kobietami i mężczyznami: generacje, rodziny i płeć kulturowa – GGS-PL", opublikowanej w Studiach Demograficznych, która dobrze opowiada jak wyglądała poprzednia edycja tego badania.

 

Czytaj więcej...

Więcej informacji


Aby zapoznać się z podsumowaniem poprzedniej edycji badania, zapraszamy do przeczytania broszury zatytułowanej "Od opuszczenia domu rodzinnego do przejścia na emeryturę. Życie Polaków w świetle danych z badania ankietowego "Generacje i Rodziny".

 

Czytaj więcej...